Wszystkie wpisy, których autorem jest admin

Uczestnicy pleneru 6-11 lipca 2015r.

Jerzy Gołębiewski urodził się 15 lipca 1956 r.  w Zgagowie w gminie Zawidz w rodzinie 0008rolniczej. Ukończył szkołę zawodową. Miał dwie siostry i pięciu braci. Od 1980 r. mieszka w Zawidzu Kościelnym.  Ma córkę i syna. Od najmłodszych lat zaczął rzeźbić w drewnie dopracowując się już w 1981 r. własnych koncepcji rzeźbiarskich i będąc zauważonym w środowisku. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą między innymi w Darmsztad.  W pamiętnym plenerze Zawidz 1988 był jednym z głównych,  obok Konstantego Marcinkowskiego, organizatorów i opiekunów dla wszystkich uczestników. Zdobył swoją rzeźbą Rybaka wyróżnienie. Wiele lat spędził pracując za granicą w USA a obecnie w Norwegii. Nigdy nie rozstaje się jednak z dłutem i nożem rzeźbiarskim, rzeźbiąc z  potrzeby serca. Tel 509805009


Zbigniew Kazimierz Szczepański. Rzeźbą i malarstwem zajmuje się od dzieciństwa.

0087Maluje obrazy na płótnie, drewnie, szkle, papierze, także rysuje i szkicuje. Prace tworzy zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej, nawiązując do tradycji ludowych związanych ze świętami obyczajami oraz pracą. Rzeźby wykonywane są w czystym drewnie, bejcowane, woskowane, a także malowane farbami. Artysta bardzo dużo wykonał rzeźb monumentalnych plenerowych, ogrodowych sięgających nawet do czterech metrów wysokości. Są to przydrożne kapliczki, postacie historyczne, kapele ludowe, diabły, zwierzęta, ptaki oraz postaci z legend. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Chętnie bierze udział w konkursach, plenerach, kiermaszach i wystawach zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia. Wystawy indywidualne twórcy: Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Kutno, Łęczyca. Tel.530550120


Piotr Janka to wszechstronny artysta zajmujący się głównie rzeźbą. Oprócz tego maluje i 0011wykonuje ikonografie. Uczestniczy regularnie w plenerach rzeźbiarskich w Polsce i Niemczech. Podczas zajęć warsztatowych jego twórczość docenili profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Poznania i Gdańska. W 1999r. współtworzył rzeźbę „Chrystus Król” na ołtarz papieski w Sopocie. Prace pana Piotra znajdują się w prywatnych zbiorach w Anglii, Francji, Niemczech i USA. Można je także zobaczyć w Bytowie, m.in. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Styp-Rekowskiego oraz w otoczeniu zamku (rycerze).


Roman Miklaszewski ur. 1.10.1959 r w Sierpcu. Wykształcenie zasadnicze zawodowe. 0012Zamieszkały do 27 roku życia w Zawidzu, a obecnie w Sierpcu. Od najmłodszych lat interesował się rzeźbą ludową podpatrując prace w wykonaniu Wincentego Krajewskiego czy w późniejszym okresie Henryka Wierzchowskiego. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął własne pierwsze próby rzeźbienie w drewnie, uczestnicząc w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w plenerach rzeźbiarskich oraz wystawach sztuki ludowej tak krajowych jak i zagranicznych. Prace znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych oraz u kolekcjonerów prywatnych. Współpracuje z galeriami sztuki.
Tel.601635666


Wojciech Grzędowski rzeźbiarz z Petrykuz w gminie Białaczów
0006– Rzeźbię w drewnie całe życie. Zawsze mnie to pociągało – opowiada o sobie artysta. -Przygoda ze sztuką zaczęła się od fascynacji jeszcze w szkole „Mitami Greckimi”. Tematami moich prac są postacie z Biblii. Robię rzeczy sakralne (szopka, Chrystus Frasobliwy). W pracach ukazuję również życie codzienne dawnej: siew, młocka, zabawy w karczmie. Zdarza się też znaleźć natchnienie w tematach historycznych.
Swoje prace zarówno w surowym drewnie, jak i pokryte polichromią artysta eksponował na wystawach m.in. w Opocznie, Piotrkowie Tryb., Sieradzu, Łęczycy, Radomsku a nawet we Francji i we Włoszech.
 Tel.660116899


Krzysztof Krajewski ur. 22 lipca 1970 w Sierpcu, 0018zamieszkały od dziecka w Zawidzu Kościelnym. ojciecdwóch synów, Łukasza i Damiana. Syn Jana i Alfredy Krajewskich. Wywodzi się z rodziny rzeźbiarzy, od dziecka był świadkiem powstawania twórczości ludowej, którą zapoczątkował jego dziadek Wincenty Krajewski. Od małego zajmował się rzeźbiarstwem. Brał udział w wielu konkursach i wystawach w których był nagradzany. Pierwszą nagrodę otrzymał w wieku 15 lat, za udział w konkursie dla rzeźbiarzy ludowych, pt. „Zło dobrem zwyciężaj”, który odbył się w Sierpcu 9.12.1985r. Zdobył również honorową nagrodę specjalną w konkursie na Milenijną Szopkę Bożonarodzeniową za warsztat, siłę wyrazu artystycznego i urodę plastyczną w Gdańsku 12.02.2000r. Kolejne wyróżnienia otrzymał za udział w konkursie, pt: „Gdyńska szopka” zorganizowanym w Gdyni 19.12.2000r. Był uczestnikiem II konkursu na rzeźbę ludową, pt: „Anioły, diabły, ptaki i muzykanci”; konkurs miał miejsce w Gdyni 12.03.2001r. Niezmierną radością było otrzymanie prze Krzysztofa III nagrody w konkursie, pt: „Gdyńska szopka” 21.12.2001r. Uzyskał dyplom w VIII konkursie na pomorską szopkę 20.12.2006r.
Tel.501194681


Jerzy Kącki Ur. 06.03.1963r w Gniewoszowie woj. mazowieckie. Jestem absolwentem 0051Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Akademia Rolnicza w Warszawie, Wydział Technologii Drewna. Od wielu lat mieszkam i tworzę w Mławie. Moja przygoda z rzeźbą w drewnie zaczęła się około 15 lat temu i nadal trwa z niezmienną intensywnością. Początkowo rzeźbą zajmowałem się w sposób hobbystyczny, prowadząc warsztaty ekspresji twórczej dla młodzieży Należę też do Stowarzyszenia Twórców Mazowsza „Z dłuta”, co pozwala mi ubogacać swój warsztat rzeźbiarza poprzez kontakty i wymianę doświadczeń z kolegami i koleżankami rzeźbiarzami. Tworzę rzeźby o różnorodnej tematyce: religijnej, motywy dekoracyjne – roślinne i abstrakcyjne, rzeźbę o motywach ludowych, ogrodową, płaskorzeźbę, herby, akty. Swoje prace wielokrotnie prezentowałem na wystawach, przeglądach i plenerach artystycznych, jak choćby na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Ulubionym materiałem do rzeźby jest drewno lipy i wierzby, często pozostawione w pięknie naturalnej formy i barwy.
www.stwornia.pl Tel.793705311


Grzegorz Goczyński „zaraził” się rzeźbiarstwem od nieżyjącego już Henryka Wierzchowskiego. Było to ćwierć wieku temu, gdy Pan Grzegorz osiadł w Zawidzu. Przez ten czas spod jego reki wyszło wiele dzieł sztuki. Ale czy ludowej? Grzegorz Goczyński bezskutecznie stara się o członkostwo w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Jest tam bowiem postrzegany jako profesjonalista, anie rzeźbiarz ludowy. On sam zaś uważa, że jego prace w swej formie profesjonalne mają genezę na wskroś ludową i taki tez jest ich duch. Tworzy głownie dzieła sztuki sakralnej. Niedawno w jego pracowni powstał tryptyk przedstawiający ostatnią wieczerzę. Płaskorzeźba ta zdobi ołtarz kościoła w Brzozowicy na Podlasiu. Ale najważniejszy z dotychczasowych dzieł jest dla Grzegorza Goczyńskiego herb papieski zdobiący ołtarz przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo podczas wizyty w Płocku.
Podczas pleneru prowadził warsztaty rzeźbiarskie


Alfreda Krajewska urodzona 10.VIII.1938 r. we wsi Rakszawa koło Łańcuta woj. 0213rzeszowskie. Początki jej rzeźbiarstwa sięgają kilku zaledwie lat wstecz. Początkowo pomagała mężowi czyścić jego rzeźby i malować. Ale przy tej okazji podpatrywała technikę rzeźbienia i bacznie obserwowała jak się komponuje zamierzony temat, w jaki sposób oddaje się wyrazy twarzy, gest, ruch. I kiedyś wzięła do ręki surowy klocek drewna przygotowany przez męża do rzeźbienia, jego narzędzia i w ukryciu zaczęła rzeźbić. Zachęcona do dalszego rzeźbienia podejmuje nowe tematy. Stara nie wzorować się na rzeźbach męża. Świadomie unika rzeźbienia pełnych figurek (mimo, że od nich rozpoczęła swą twórczość) specjalizując się raczej w płaskorzeźbach. I ten wybór był dla niej bardzo korzystny i szczęśliwy. Alfreda Krajewska potrafiła stworzyć własny styl, który zapewnił jej nagrody i wyróżnienia i szersze zainteresowanie się jej twórczością. Płaskorzeźby Krajewskiej są wielofiguralne, obrazkowe, opowiadające jakieś zdarzenia i sceny. Szczególnie interesujące są płaskorzeźby o tematyce historycznej. „Kościuszko pod Racławicami”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” — to prace batalistyczne o dużych walorach narracyjnych zawierające wiele szczegółów, z których wszyst­kie są na równi ważne, ale i podporządkowane ogólnej kompozycji.
Podczas pleneru prowadziła warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży.


Robert Wucke. Urodzony w 1963 r. W Kutnie, mieszkaniec Krośniewic, od wczesnych lat 0085żywił różnorodne zainteresowania plastyczne. Pierwszym patronem jego artystycznych poczynań był ojciec Jan Wucke, sam zajmujący się rzeźbą i malarstwem. Pierwotnie zainteresowania plastyczne Roberta Wucke skupiły się wokół rysunku oraz malarstwa. Rzeźbiarstwem zajął się w 1989r., wówczas to powstał Chrystus Frasobliwy, pierwsza rzeźba nosząca piętno zainteresowania sztuką ludową. Pomysły i wzory rzeźb, obok oryginalnych, stanowią wynik umiejętnej obserwacji dokonań rzeźbiarskich różnych epok, przy niepowtarzalnej, nowej ich interpretacji. Tematyka prac Roberta Wucke jest bardzo zróżnicowana, obok motywów obyczajowych, występują ludowe, religijne, akty, czy egzotyczne związane ze sztuką etniczną Europy, Afryki i Ameryki. Ulubionymi formami ekspresji rzeźbiarskiej są u niego płaskorzeźby a także precyzyjne wycinanki z motywami religijnymi, czy dotyczący piękna ludzkiego ciała.


Łukasz Zabłocki – Lututów urodził się w 1979 r. w Łodzi. Mieszka i tworzy w Lututowie. 0023Rzeźbą zainteresował się już jako dziecko pod wpływem ojca Wacława – twórcy ludowego. W młodości ulubioną tematyką były diabły, choć z czasem wzbogacił swoją tematykę także o świętych. Obecnie ceni dobre drewno i specjalistyczne narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy przegląda szkice i rysunki oraz prace innych rzeźbiarzy. Uczestniczył w ponad 70 plenerach rzeźbiarskich i rzeźbiarsko-malarskich na terenie całego kraju zdobywając cenne doświadczenia i nagrody. W 1998r – zajął II miejsce w konkursie „Sztuka Ludowa Województwa Sieradzkiego”, w 2000r – otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa Ziemi Wieluńskiej 2000”. Rok później jego diabły zajęły w Łęczycy III miejsce w konkursie „Motywy Diabelskie w Sztuce Ludowej”, w 2006r – otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa i Rękodzieło Regionu Sieradzkiego”. Podejmuje często wyzwania rzeźbiąc postacie których nigdy wcześniej nie robił. Dziś jego tematyką są nie tylko święci i diabły, ale także postacie świeckie, anioły, zwierzęta oraz bogowie z mitologii. Jego pasją są również komputery i internet. Prowadzi stronę dokumentującą plenery, w których uczestniczył: www.zgred.bo.pl. Tel.514841885
e-mail: zgred79@wp.pl


Mieczysław Woźniak – Urodzony w 1951 roku. Rzeźbi od 1992 r. Bierze udział w wielu 0033wystawach i konkursach. Uczestniczy w plenerach, jarmarkach sztuki ludowej. Moją pasja to wykonywanie rzeźb sakralnych, historycznych, postaci związanych z ginącymi zawodami.

Tel.660116899


Piotr Głowacz

0038

 

RZEŹBY DROGI KRZYŻOWEJ

Stacyjne postaci mają niemal wymiary ludzkich postaci, każda wykonana została przez innego rzeźbiarza z Zawidza i okolic, każda mieści się w osobnej kaplicy. W ten sposób powstał wyjątkowy zbiór sakralnej sztuki ludowej, który przyjeżdżają oglądać wycieczki z całej Polski.W 1982 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła parafialnego w Zawidzu. Pięć lat później, kiedy zbliżała się konsekracja, do ks. proboszcza Włodzimierza Załęskiego zgłosiło się czternastu artystów rzeźbiarzy, którzy chcieli coś od siebie podarować do nowej świątyni: – Postanowiliśmy, że będą to stacje Drogi Krzyżowej. Wówczas nowy kościół otoczył wieniec kaplic, w których miały znaleźć się poszczególne stacje. Ostatecznie stacyjne figury zamieszkały w kaplicach przed odpustem 29 czerwca 1989 roku na św. Apostołów Piotra i Pawła, którzy patronują sakralnej budowli (sama parafia za swego patrona ma św. Marcina). Artyści wykonywali je około pół roku, podczas wizytacji zostały poświęcone przez biskupa Romana Marcinkowskiego – mówi ks. Włodzimierz Załęski, który jest proboszczem parafii 26 rok. Wszystkie postaci Męki Pańskiej wykonane zostały z topoli (ofiarowanych przez panów Ładę z Osieka i Organiaka z Jeżewa), której drewno po wyschnięciu staje się bardzo twarde. Rzeźby zdążyły już ściemnieć, być może ich walory niebawem podkreśli biały, szlachetny tynk, dzięki któremu będą sie lepiej wyróżniać. Niedawno potrzebowały renowacji i uszczelnienia, czym zajęli się Grzegorz Goczyński i Grzegorz Marciniak Każda ze stacji oznaczona została tabliczką z nazwiskiem autora. I tak stacja I – Sąd przed Piłatem, została wyrzeźbiona przez Tomasza Agacińskiego. Stację II – Pan Jezus bierze krzyż na swe ramiona, rzeźbiarsko zinterpretowała Katarzyna Kuczyńska. Stacja III – Biczowanie jest dziełem Krzysztofa Krajewskiego. Autorem Stacji IV – Jezus spotyka się z Matką jest Piotr Głowacz, który podjął dzieło swego nagle zmarłego ojca. Stację V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Jezusowi, wykonał Witold Naporowski. Ocierająca Jezusowi pot z czoła Weronika, to rzeźba Grzegorza Goczyńskiego. Alfreda Krajewska (matka Krzysztofa) wyrzeźbiła w drewnie Stację VII – Pierwszy upadek Jezusa. Spotkanie Jezusa z płaczącymi niewiastami jerozolimskimi – Stację VIII – przedstawił Konstanty Marcinkowski (nieżyjący już rzeźbiarz i fryzjer w jednej osobie). Drugi upadek Jezusa – Stację IX – zinterpretował Stanisław Dużyński. Własną wizję Stacji X – Jezus z szat obnażony – przedstawił Edward Szemborski. Przybicie Jezusa do krzyża – Stację XI – pokazał Jan Krajewski (mąż Alfredy i ojciec Krzysztofa). Cała rodzina Krajewskich słynie ze swych rzeźbiarskich pasji, znalazła się m.in. w encyklopedii sztuki). Śmierć Jezusa na krzyżu wyrzeźbił Marek Siemiątkowski. Autorem Piety, czyli zdjęcia ciała Jezusa z krzyża, jest Jerzy Gołębiewski. Stacja XIV – Złożenie Jezusa do grobu – to praca Romana Miklaszewskiego. W zamiarze jest jeszcze Stacja XV – Zmartwychwstanie, która stanie tuż przy kościele, w metalopastyce ma ją wykonać artysta kowal Piotr Suszczewicz wraz Dariuszem Brzóziakiem. Sakralne dzieła sztuki ludowej podziwiają w Zawidzu parafianie i goście, którzy przyjażdzają tu z wycieczkami. Nic dziwnego, ponieważ tutejsza Droga Krzyżowa w niczym nie ustępuje tym, którymi szczycą się słynne polskie sanktuaria, a zawidzki ośrodek rzeźbiarski wpisał się złotymi zgłoskami do historii sztuki ludowej.
Źródło: Tygodnik płocki artykuł  „Sakralne dzieła sztuki ludowej podziwiają turyści – Stacje Męki Pańskiej w Zawidzu”. 24/04/2003r.

SZTUKA LUDOWA

Zawidz jest ośrodkiem sztuki ludowej. Przedstawicielami rzeźbiarstwa w drewnie są rodziny:Dużyńskich, Krajewskich, Szemborskich, Marcinkowskich, Wierzbickich, Wierzchowskich i Goczyńskich. Kultywowana jest również sztuka kowalstwa artystycznego, którego prekursorem był Pan Piotr Szuszczewicz.
Jerzy Gołębiewski  Piotr Suszczewicz  Stanisław Dużyński
Grzegorz Goczyński  jan  Wincenty Krajewski  Alfreda Krajewska z mężem Janem

PLENER RZEŹBY LUDOWEJ 1988

Z lewej strony Pan Konstatny Marcinkowski , z prawej Pan Jerzy Gołębiewski
Z lewej strony Pan Konstanty Marcinkowski , z prawej Pan Jerzy Gołębiewski

 

W dniach 11—22 lipca 1988r., w stolicy rzeźby mazowieckiej Zawidzu odbył się Plener Rzeźbiarski Twórców Ludowych „Zawidz 88″. Do organizacji Pleneru włączył się Urząd Gminy, GS „SCh”, i Ban k Spółdzielczy w Zawidzu a także Muzeum Wsi Mazowieckiej oraz Urząd Miasta i Gminy w Sierpcu. Mając za sobą takich protektorów, w wir pracy organizacyjnej rzucił się Konstanty Marcinkowski — przewodniczący komitetu organizacyjnego pleneru, rzeźbiarz a zarazem miejscowy mistrz brzytwy. Fryzjerzy, jak wiadomo, są zawsze świetnie poinformowani, wszystkich znają i potrafią się wysłowić, nic więc dziwnego, że Pan Konstanty załatwił wszystko, co było potrzeba : przede wszystkim pieniądze na koszty pleneru, potem wspaniałe drewno topolowe, za darmo i z przywiezieniem na miejsce, spanie dla 15 osób w miejscowej szkole i doskonałe wyżywienie w stołówce gminnej. W trakcie trwania pleneru uczestnikom zamiejscowym wiele pomocy udzielał młody zawidzki rzeźbiarz Jerzy Gołębiewski. Dzięki tym staraniom rzeźbiarzy w trakcie 11 dni wykonało 15 monumentalnych rzeźb. Jury pod przewodnictwem mgr Tomasza Czerwińskiego z Muzeum Wsi Mazowieckiej wysoko oceniło poziom wykonanych prac oraz realizację założeń pleneru : zaprezentowanie dorobku ludowych rzeźbiarzy Mazowsza Płockiego i zaproszonych gości, kultywowanie tradycji regionalnych, wymianę doświadczeń i doskonalenie umiejętności artystycznych oraz pozyskiwanie dla Stowarzyszenia młodych, utalentowanych twórców. Szczególnie dobrze spełnione zostało to ostatnie zadanie. Najmłodszy uczestnik pleneru, 16-letni Piotr Głowacz, jest uczniem najstarszego uczestnika pleneru, Konstantego Marcinkowskiego. A więc jakby rzeźbiarska odmiana kategorii „Duży — Mały ” z Kazimierz a n/Wisłą. Uczestnikom pleneru przyznano następując e nagrody : I nagrodę za rzeźbę „Kobieta z chlebem” oraz nagrodę specjalną „GS” z a rzeźbę, która tematem jest najbardziej związana z działalnością „GS ” otrzymał Jan Krajewski z Zawidza . Dziś rzeźba ta wita chlebem wszystkich, którzy przychodzą do zawidzkiej Spółdzielni. II nagrodę za rzeźbę „Basetlista” oraz nagrodę specjalną Mazowieckiego Towarzystwa Kultury za popularyzację sztuki ludowe j na Mazowszu i kształcenie młodych talentów poprzez przekazywanie tradycyjnych umiejętności otrzymał Konstanty Marcinkowski z Zawidza . II nagroda została przyznana również Czesławowi Kępczyńskiemu z Gójska za rzeźbę „Myśliwy” . Wyróżnienia otrzymali: Piotr Głowacz z Zawidza za pracę „Harmonista ” wraz z nagrodą specjalną „GS” w Zawidzu „dla najmłodszego uczestnika pleneru” ; Tadeusz Czapliński z Olsztyna za rzeźbę „Siewca”; Jerzy Gołębiewski z Zawidza za rzeźbę „Rybak” ; Edward Nowakowski z Rogowa za pracę „Słowacki” ; Grzegorz Szewczyk z Kozienic za rzeźbę „Reymont” . Dyplomami za udział w plenerze uhonorowani zostali: Marek Kałuża z Iławy, Józef Muszyński z Legionowa, Roman Miklaszewski z Zawidza, Antoni Kamińsk i i Andrzej Cichoń z Kutna, oraz Józef Śmigrodzki z Zawidza . Wystawa poplenerowa oraz uroczystość wręczenia nagród odbyła się na stadionie w Zawidzu. Konferansjerkę i część artystyczną prowadził Grzegorz Szewczyk z Kozienic, który dał się poznać również jak o gawędziarz , poeta, tancerz i kawalarz. Przed zabawą ludową, na zakończenie imprezy, wystąpił zespół folklorystyczny KGW z Grzybowa.

autor: Krzysztof Braun

Twórca  "Rybaka"- Pan Jerzy Gołębiewski
Twórca „Rybaka”- Pan Jerzy Gołębiewski

PLENER RZEŹBY LUDOWEJ 2015-regulamin

Regulamin Pleneru i Warsztatów Rzeźbiarskich Zawidz 2015

CELE PLENERU RZEŹBIARSKIEGO:
– integracja środowiska rzeźbiarskiego oraz mieszkańców Gminy Zawidz wokół idei twórczości ludowej,
– szukanie korzeni i powrót do tradycji rzeźby ludowej w Zawidzu
– wymiana doświadczeń oraz narodziny samorodnych talentów,
– promocja Gminy Zawidz
CELE WARSZTATÓW RZEŹBIARSKICH:
– Przygotowanie i prowadzenie Przyplenerowej Letniej Szkoły Rzeźby w Zawidzu Kościelnym
– Czerpanie z bogatego dorobku Rzeźby Ludowej w Zawidzu. Wystawa prac naszych lokalnych twórców szczycących się wieloletnim dorobkiem artystycznym.
HONOROWY PATRONAT
Honorowym Patronem Projektu „Plener i Warsztaty Rzeźbiarskie Zawidz 2015″ jest Pan Jan Laskowski – Starosta Sierpecki
Organizatorzy i temat pleneru i warsztatów
I. Organizatorem pleneru rzeźbiarskiego jest Wójt Gminy Zawidz, Sołectwo Zawidz Kościelny, Szkoła Podstawowo w Zawidzu Kościelnym, Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym , Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej w Zawidzu Kościelnym oraz Stowarzyszenie Pomoc Wzajemna w Zawidzu Kościelnym..
II. Sponsorzy Projektu:
1. Starostwo Powiatowe w Sierpcu
2. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
3. Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu
4. Browar Kasztelan w Sierpcu
5. Zarząd Dróg Powiatowych w Sierpcu
6. GS w Zawidzu Kościelnym
7. Firma drobiu Piotr Bruzda- Bieżuń
8. FHU Ireneusz Wojda-Zawidz

Patron medialny Kurier Sierpecki

III. Tematem wiodącym rzeźb jest ,, MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do 109- letniej historii strażackiej orkiestry dętej działającej przy OSP w Zawidzu Kościelnym, która powstała w 1906 r.
IV. Termin, miejsce pleneru i ilość uczestników
1. Plener Rzeźbiarski organizowany jest w dniach 6-12.07.2015r.z możliwością przedłużenia o 2 – 3 dni.
2. Plener kończy się wernisażem oraz wręczeniem nagród i wyróżnień w dniu 12.07.2014r. o godz.16.00 na terenie placu przed Urzędem Gminy.
3. Ilość miejsc ograniczona do 12 stoisk rzeźbiarskich. Decyduje kolejność zgłoszeń.
4. Na dzień 6 lipca 2015 roku (ok. godziny 9:00) przewidziano przyjazd uczestników oraz zakwaterowanie (po zakwaterowaniu uczestnicy mogą przystąpić do działań twórczych).
Około godz. 12.00 uroczyste otwarcie Pleneru z udziałem zaproszonych gości.
5. W dniu 11.07.2015r. w godzinach popołudniowych nastąpi zdanie stanowisk oraz wykonanych rzeźb. Zamknięcie Pleneru.
V. Informacje ogólne
1. Organizator zapewnia: nocleg w Zespole Szkół Samorządowych w Zawidzu Kościelnym (sale wyposażone w łóżka polowe),
2. Wyżywienie: śniadanie i obiadokolacja, kawa, herbata, – stołówka Szkoły Podstawowej w Zawidzu Kościelnym
(samoobsługa)
3. prysznic , WC – Zespół Szkół Samorządowych w Zawidzu
Kościelnym ,
4. drewno do rzeźbienia zapewnia Organizator,
5. uczestnicy nie mogą domagać się od Organizatora pokrycia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
6. Artyści zobowiązani są wykonać swoje rzeźby pracując w przestrzeni otwartej, przygotowanej przez Organizatora. Plener odbędzie się niezależnie od warunków pogodowych.
7. Każdy uczestnik musi wykonać przynajmniej jedną rzeźbę o tematyce ogłoszonej przez Organizatora . Charakterystyka rzeźb: rzeźba figuratywna powinna mierzyć około 2 metry.
8. Wszyscy biorący udział w plenerze otrzymają drewno dostosowane w miarę możliwości do projektów swoich rzeźb. Każdy rzeźbiarz otrzyma do swojej dyspozycji wyposażenie podstawowe (prąd i paliwo). Rzeźbiarze będą pracowali własnymi narzędziami rzeźbiarskimi. Stanowiska pracy oraz materiał będą losowo wybierane przez artystów.
9. Na terenie pleneru – plac targowy – nie można spożywać alkoholu i palić tytoniu.
10. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za straty i szkody spowodowane przez uczestników pleneru wobec osób trzecich.
VI. Nagrody
1. Po zakończeniu pleneru powołane przez Organizatora jury oceni powstałe rzeźby i wyłoni zwycięzców pleneru, którzy otrzymają nagrody w wysokości: 1- nagroda 400 zł, 2- nagroda 300 zł, 3- nagroda 200 zł
2. Organizator przewiduje także dyplomy i nagrody rzeczowe dla wszystkich uczestników.
3. Informacje dodatkowe:
– Wszystkie wykonane podczas pleneru rzeźby staną się własnością Organizatora, który zastrzega sobie prawo do ich wykorzystania zgodnie ze swoją wolą.
– Uczestnicy Konkursu wyrażą zgodę na przeniesienie wszelkich majątkowych praw autorskich do projektu rzeźby na rzecz Wójta Gminy Zawidz na czas nieokreślony na wszystkich polach eksploatacji. – Autor zachowa prawo do umieszczenia wizerunku rzeźby w dossier oraz innych materiałach promujących jego twórczość. Imię i nazwisko artysty będzie umieszczone w materiałach promujących jego twórczość.
VII. Postanowienia końcowe:
1.Uczestnicy pleneru winni posiadać aktualne ubezpieczenie zdrowotne NFZ.
2. Uczestnicy pleneru powinni ze sobą zabrać śpiwór, poduszki, itp. oraz środki higieny osobistej.
3. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za wypadki i zdarzenia losowe powstałe bez jego winy , mające miejsce w trakcie trwania pleneru.
4. Organizator nie ponosi odpowiedzialności z tytułu utraty, zniszczenia albo uszkodzenia mienia uczestników pleneru, jeżeli nastąpiło to bez winy Organizatora.
5. Uczestnicy przyjeżdżają na własny koszt.
6. Artyści zainteresowani udziałem w Plenerze zobowiązani są do przesłania wypełnionej karty zgłoszenia (zał. 1 Regulaminu) wraz z port folio na adres Organizatora drogą mailową, lub tradycyjną. Nieprzekraczalny termin nadsyłania zgłoszeń – 20 czerwca 2015r. Po otrzymaniu, weryfikacji wszystkich kart zgłoszeniowych Organizator dokonuje wyboru Artystów. O udziale w plenerze Artysta zostanie powiadomiony poprzez oficjalne Zaproszenie wysłane przez Organizatora.
7. Akceptacja zaproszenia przez Artystę zobowiązuje go do wykupienia indywidualnego ubezpieczenia NW na czas trwania Pleneru i dołączenia kserokopii ubezpieczenia do umowy.
8. Organizator oświadcza, że w przypadku niepotwierdzenia udziału Artysty – port folia, oraz ewentualne projekty rzeźb przesłane na Plener zostaną zwrócone droga pocztową i nie będą wykorzystywane ani rozpowszechniane.
9. Z każdym artystą podpisana zostanie umowa o dzieło (zał. 2 Regulaminu) regulująca między innymi prawa autorskie oraz wynagrodzenie.
Przewiduje się wynagrodzenie w wysokości 500,00 zł brutto.

10. Organizator ma wyłączne prawo do interpretacji niniejszego regulaminu, a także do rozstrzygania spraw nie ujętych w regulaminie.
11. Wypełniony i osobiście podpisany formularz zgłoszeniowy należy dostarczyć do dnia 20.06.2015r.: – osobiście w Biurze Projektu w Urzędzie Gminy w Zawidzu Kościelnym, – elektronicznie na adres: ug.zawidz@wp.pl
pocztą na adres: Urząd Gminy w Zawidzu Kościelnym ul. Mazowiecka 24.
Formularz zgłoszeniowy w załączniku
Serdecznie zapraszamy!!! Ilość miejsc ograniczona!!! .

Zespół Organizacyjny
PrzewodniczącyWójt Gminy Zawidz Dariusz Franczak
Zastępca PrzewodniczącegoAndrzej Kanigowski Prezes Zarządu Stowarzyszenia
„Pomoc Wzajemna w Zawidzu Kościelnym”
pobierz kartę zgłoszenia>>     pobierz umowę o  dzieło>>