Miesięczne archiwum: Lipiec 2015

Uczestnicy pleneru 6-11 lipca 2015r.

Jerzy Gołębiewski urodził się 15 lipca 1956 r.  w Zgagowie w gminie Zawidz w rodzinie 0008rolniczej. Ukończył szkołę zawodową. Miał dwie siostry i pięciu braci. Od 1980 r. mieszka w Zawidzu Kościelnym.  Ma córkę i syna. Od najmłodszych lat zaczął rzeźbić w drewnie dopracowując się już w 1981 r. własnych koncepcji rzeźbiarskich i będąc zauważonym w środowisku. Uczestniczył w wielu plenerach i wystawach w kraju i za granicą między innymi w Darmsztad.  W pamiętnym plenerze Zawidz 1988 był jednym z głównych,  obok Konstantego Marcinkowskiego, organizatorów i opiekunów dla wszystkich uczestników. Zdobył swoją rzeźbą Rybaka wyróżnienie. Wiele lat spędził pracując za granicą w USA a obecnie w Norwegii. Nigdy nie rozstaje się jednak z dłutem i nożem rzeźbiarskim, rzeźbiąc z  potrzeby serca. Tel 509805009


Zbigniew Kazimierz Szczepański. Rzeźbą i malarstwem zajmuje się od dzieciństwa.

0087Maluje obrazy na płótnie, drewnie, szkle, papierze, także rysuje i szkicuje. Prace tworzy zarówno o tematyce sakralnej, jak i świeckiej, nawiązując do tradycji ludowych związanych ze świętami obyczajami oraz pracą. Rzeźby wykonywane są w czystym drewnie, bejcowane, woskowane, a także malowane farbami. Artysta bardzo dużo wykonał rzeźb monumentalnych plenerowych, ogrodowych sięgających nawet do czterech metrów wysokości. Są to przydrożne kapliczki, postacie historyczne, kapele ludowe, diabły, zwierzęta, ptaki oraz postaci z legend. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Chętnie bierze udział w konkursach, plenerach, kiermaszach i wystawach zdobywając liczne nagrody, wyróżnienia. Wystawy indywidualne twórcy: Warszawa, Bydgoszcz, Toruń, Łódź, Kutno, Łęczyca. Tel.530550120


Piotr Janka to wszechstronny artysta zajmujący się głównie rzeźbą. Oprócz tego maluje i 0011wykonuje ikonografie. Uczestniczy regularnie w plenerach rzeźbiarskich w Polsce i Niemczech. Podczas zajęć warsztatowych jego twórczość docenili profesorowie z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Poznania i Gdańska. W 1999r. współtworzył rzeźbę „Chrystus Król” na ołtarz papieski w Sopocie. Prace pana Piotra znajdują się w prywatnych zbiorach w Anglii, Francji, Niemczech i USA. Można je także zobaczyć w Bytowie, m.in. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Styp-Rekowskiego oraz w otoczeniu zamku (rycerze).


Roman Miklaszewski ur. 1.10.1959 r w Sierpcu. Wykształcenie zasadnicze zawodowe. 0012Zamieszkały do 27 roku życia w Zawidzu, a obecnie w Sierpcu. Od najmłodszych lat interesował się rzeźbą ludową podpatrując prace w wykonaniu Wincentego Krajewskiego czy w późniejszym okresie Henryka Wierzchowskiego. Pod koniec lat siedemdziesiątych rozpoczął własne pierwsze próby rzeźbienie w drewnie, uczestnicząc w konkursach regionalnych i ogólnopolskich. Otrzymywał liczne nagrody i wyróżnienia. Brał udział w plenerach rzeźbiarskich oraz wystawach sztuki ludowej tak krajowych jak i zagranicznych. Prace znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych oraz u kolekcjonerów prywatnych. Współpracuje z galeriami sztuki.
Tel.601635666


Wojciech Grzędowski rzeźbiarz z Petrykuz w gminie Białaczów
0006– Rzeźbię w drewnie całe życie. Zawsze mnie to pociągało – opowiada o sobie artysta. -Przygoda ze sztuką zaczęła się od fascynacji jeszcze w szkole „Mitami Greckimi”. Tematami moich prac są postacie z Biblii. Robię rzeczy sakralne (szopka, Chrystus Frasobliwy). W pracach ukazuję również życie codzienne dawnej: siew, młocka, zabawy w karczmie. Zdarza się też znaleźć natchnienie w tematach historycznych.
Swoje prace zarówno w surowym drewnie, jak i pokryte polichromią artysta eksponował na wystawach m.in. w Opocznie, Piotrkowie Tryb., Sieradzu, Łęczycy, Radomsku a nawet we Francji i we Włoszech.
 Tel.660116899


Krzysztof Krajewski ur. 22 lipca 1970 w Sierpcu, 0018zamieszkały od dziecka w Zawidzu Kościelnym. ojciecdwóch synów, Łukasza i Damiana. Syn Jana i Alfredy Krajewskich. Wywodzi się z rodziny rzeźbiarzy, od dziecka był świadkiem powstawania twórczości ludowej, którą zapoczątkował jego dziadek Wincenty Krajewski. Od małego zajmował się rzeźbiarstwem. Brał udział w wielu konkursach i wystawach w których był nagradzany. Pierwszą nagrodę otrzymał w wieku 15 lat, za udział w konkursie dla rzeźbiarzy ludowych, pt. „Zło dobrem zwyciężaj”, który odbył się w Sierpcu 9.12.1985r. Zdobył również honorową nagrodę specjalną w konkursie na Milenijną Szopkę Bożonarodzeniową za warsztat, siłę wyrazu artystycznego i urodę plastyczną w Gdańsku 12.02.2000r. Kolejne wyróżnienia otrzymał za udział w konkursie, pt: „Gdyńska szopka” zorganizowanym w Gdyni 19.12.2000r. Był uczestnikiem II konkursu na rzeźbę ludową, pt: „Anioły, diabły, ptaki i muzykanci”; konkurs miał miejsce w Gdyni 12.03.2001r. Niezmierną radością było otrzymanie prze Krzysztofa III nagrody w konkursie, pt: „Gdyńska szopka” 21.12.2001r. Uzyskał dyplom w VIII konkursie na pomorską szopkę 20.12.2006r.
Tel.501194681


Jerzy Kącki Ur. 06.03.1963r w Gniewoszowie woj. mazowieckie. Jestem absolwentem 0051Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – Akademia Rolnicza w Warszawie, Wydział Technologii Drewna. Od wielu lat mieszkam i tworzę w Mławie. Moja przygoda z rzeźbą w drewnie zaczęła się około 15 lat temu i nadal trwa z niezmienną intensywnością. Początkowo rzeźbą zajmowałem się w sposób hobbystyczny, prowadząc warsztaty ekspresji twórczej dla młodzieży Należę też do Stowarzyszenia Twórców Mazowsza „Z dłuta”, co pozwala mi ubogacać swój warsztat rzeźbiarza poprzez kontakty i wymianę doświadczeń z kolegami i koleżankami rzeźbiarzami. Tworzę rzeźby o różnorodnej tematyce: religijnej, motywy dekoracyjne – roślinne i abstrakcyjne, rzeźbę o motywach ludowych, ogrodową, płaskorzeźbę, herby, akty. Swoje prace wielokrotnie prezentowałem na wystawach, przeglądach i plenerach artystycznych, jak choćby na Międzynarodowym Jarmarku Folkloru w Węgorzewie. Ulubionym materiałem do rzeźby jest drewno lipy i wierzby, często pozostawione w pięknie naturalnej formy i barwy.
www.stwornia.pl Tel.793705311


Grzegorz Goczyński „zaraził” się rzeźbiarstwem od nieżyjącego już Henryka Wierzchowskiego. Było to ćwierć wieku temu, gdy Pan Grzegorz osiadł w Zawidzu. Przez ten czas spod jego reki wyszło wiele dzieł sztuki. Ale czy ludowej? Grzegorz Goczyński bezskutecznie stara się o członkostwo w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych. Jest tam bowiem postrzegany jako profesjonalista, anie rzeźbiarz ludowy. On sam zaś uważa, że jego prace w swej formie profesjonalne mają genezę na wskroś ludową i taki tez jest ich duch. Tworzy głownie dzieła sztuki sakralnej. Niedawno w jego pracowni powstał tryptyk przedstawiający ostatnią wieczerzę. Płaskorzeźba ta zdobi ołtarz kościoła w Brzozowicy na Podlasiu. Ale najważniejszy z dotychczasowych dzieł jest dla Grzegorza Goczyńskiego herb papieski zdobiący ołtarz przy którym Ojciec Święty Jan Paweł II odprawiał nabożeństwo podczas wizyty w Płocku.
Podczas pleneru prowadził warsztaty rzeźbiarskie


Alfreda Krajewska urodzona 10.VIII.1938 r. we wsi Rakszawa koło Łańcuta woj. 0213rzeszowskie. Początki jej rzeźbiarstwa sięgają kilku zaledwie lat wstecz. Początkowo pomagała mężowi czyścić jego rzeźby i malować. Ale przy tej okazji podpatrywała technikę rzeźbienia i bacznie obserwowała jak się komponuje zamierzony temat, w jaki sposób oddaje się wyrazy twarzy, gest, ruch. I kiedyś wzięła do ręki surowy klocek drewna przygotowany przez męża do rzeźbienia, jego narzędzia i w ukryciu zaczęła rzeźbić. Zachęcona do dalszego rzeźbienia podejmuje nowe tematy. Stara nie wzorować się na rzeźbach męża. Świadomie unika rzeźbienia pełnych figurek (mimo, że od nich rozpoczęła swą twórczość) specjalizując się raczej w płaskorzeźbach. I ten wybór był dla niej bardzo korzystny i szczęśliwy. Alfreda Krajewska potrafiła stworzyć własny styl, który zapewnił jej nagrody i wyróżnienia i szersze zainteresowanie się jej twórczością. Płaskorzeźby Krajewskiej są wielofiguralne, obrazkowe, opowiadające jakieś zdarzenia i sceny. Szczególnie interesujące są płaskorzeźby o tematyce historycznej. „Kościuszko pod Racławicami”, „Rozszumiały się wierzby płaczące” — to prace batalistyczne o dużych walorach narracyjnych zawierające wiele szczegółów, z których wszyst­kie są na równi ważne, ale i podporządkowane ogólnej kompozycji.
Podczas pleneru prowadziła warsztaty rzeźbiarskie dla młodzieży.


Robert Wucke. Urodzony w 1963 r. W Kutnie, mieszkaniec Krośniewic, od wczesnych lat 0085żywił różnorodne zainteresowania plastyczne. Pierwszym patronem jego artystycznych poczynań był ojciec Jan Wucke, sam zajmujący się rzeźbą i malarstwem. Pierwotnie zainteresowania plastyczne Roberta Wucke skupiły się wokół rysunku oraz malarstwa. Rzeźbiarstwem zajął się w 1989r., wówczas to powstał Chrystus Frasobliwy, pierwsza rzeźba nosząca piętno zainteresowania sztuką ludową. Pomysły i wzory rzeźb, obok oryginalnych, stanowią wynik umiejętnej obserwacji dokonań rzeźbiarskich różnych epok, przy niepowtarzalnej, nowej ich interpretacji. Tematyka prac Roberta Wucke jest bardzo zróżnicowana, obok motywów obyczajowych, występują ludowe, religijne, akty, czy egzotyczne związane ze sztuką etniczną Europy, Afryki i Ameryki. Ulubionymi formami ekspresji rzeźbiarskiej są u niego płaskorzeźby a także precyzyjne wycinanki z motywami religijnymi, czy dotyczący piękna ludzkiego ciała.


Łukasz Zabłocki – Lututów urodził się w 1979 r. w Łodzi. Mieszka i tworzy w Lututowie. 0023Rzeźbą zainteresował się już jako dziecko pod wpływem ojca Wacława – twórcy ludowego. W młodości ulubioną tematyką były diabły, choć z czasem wzbogacił swoją tematykę także o świętych. Obecnie ceni dobre drewno i specjalistyczne narzędzia. Przed przystąpieniem do pracy przegląda szkice i rysunki oraz prace innych rzeźbiarzy. Uczestniczył w ponad 70 plenerach rzeźbiarskich i rzeźbiarsko-malarskich na terenie całego kraju zdobywając cenne doświadczenia i nagrody. W 1998r – zajął II miejsce w konkursie „Sztuka Ludowa Województwa Sieradzkiego”, w 2000r – otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa Ziemi Wieluńskiej 2000”. Rok później jego diabły zajęły w Łęczycy III miejsce w konkursie „Motywy Diabelskie w Sztuce Ludowej”, w 2006r – otrzymał wyróżnienie w konkursie „Sztuka Ludowa i Rękodzieło Regionu Sieradzkiego”. Podejmuje często wyzwania rzeźbiąc postacie których nigdy wcześniej nie robił. Dziś jego tematyką są nie tylko święci i diabły, ale także postacie świeckie, anioły, zwierzęta oraz bogowie z mitologii. Jego pasją są również komputery i internet. Prowadzi stronę dokumentującą plenery, w których uczestniczył: www.zgred.bo.pl. Tel.514841885
e-mail: zgred79@wp.pl


Mieczysław Woźniak – Urodzony w 1951 roku. Rzeźbi od 1992 r. Bierze udział w wielu 0033wystawach i konkursach. Uczestniczy w plenerach, jarmarkach sztuki ludowej. Moją pasja to wykonywanie rzeźb sakralnych, historycznych, postaci związanych z ginącymi zawodami.

Tel.660116899


Piotr Głowacz

0038