Katarzyna Celina Kuczyńska


0011KATARZYNA KUCZYŃSKA  
Urodziła się 21 listopada 1934 roku w Milewie, gm. Zawidz, w powiecie sierpeckim. Po ukończeniu szkoły krawieckiej wyszła za mąż i zamieszkała w Zawidzu, gdzie od 1965 roku pracowała jako kasjerka na stacji kolejowej.
W 1973 roku zaczęła rzeźbić. jej prace to rzeźby pełne i płaskorzeźby malowane farbami plakatowymi i pokrywane lakierem. Ich tematyka jest zróżnicowana – religijna, historyczna, obyczajowa.
Postacie Kuczyńskiej zazwyczaj przedstawiane są frontalnie. Mają dość płaskie, lekko cofnięte W stosunku do płaszczyzny czoła twarze. Ich migdałowe, szeroko rozstawione oczy i usta o sercowatym wykroju nadają im łagodny i sympatyczny wyraz.
Rzeźbiarka uczestniczyła W wielu konkursach zdobywając nagrody i wyróżnienia, a jej rzeźby prezentowane na licznych wystawach w kraju oraz za granicą, znajdują się również W posiadaniu ośmiu muzeów krajowych oraz zbiorach prywatnych. Artystka od 1980 roku należy do StowarzyszeniaTwórców Ludowych.
W 1995 roku Katarzyna Kuczyńska wraz z mężem przeprowadziła się z Zawidza do Pruszkowa, gdzie jeszcze przez kilka lat rzeźbiła. Wykonała między innymi czternaście płaskorzeźb Drogi Krzyżowej na zamówienie do USA. Po kolejnej przeprowadzce do mieszkania W bloku zabrakło warunków do rzeźbienia i obecnie artystka nie tworzy.

autor: Robert Rumiński