Henryk Wierzchowski

0001Henryk Wierzchowski ur. 27.X.1937 r. w Zawidzu Kościelnym, pow. Sierpc i tamże zamieszkały. Ukończył szkołę podstawową i zawodową. Jest z wykształcenia ślusarzem. Posiada także gospodarstwo rolne.
Rzeźbić zaczął około 1962 r. pod wpływem znanych już i cenionych rzeźbiarzy z Zawidza, Wincentego Krajewskiego i Stanisława Dużyńskiego. Wierzchowski przejawiający od dzieciństwa duże zainteresowanie i zdolności artystyczne szybko opanował umiejętność rzeźbienia i wkrótce stał się jednym z czołowych rzeźbiarzy ośrodka sierpeckiego. Od kilku lat dzięki dużym zamówieniom CPLiA, Desy, Muzeów a nawet osób prywatnych, rzeźbiarstwo dla Wierzchowskiego stało się podstawowym zajęciem. Prace jego dają bogaty przeglądtematów, form i motywów. Tworzy z równym powodzeniem rzeźby figuralne, płaskorzeźby, płaskorzeźby ażurowe, meble i przedmioty codziennego użytku. Wyjątkowo bogaty jest zestaw tematów od scen ze Starego i Nowego Testamentu (Arka Noego, Adam i Ewa, sceny z życia Chrystusa i świętych) do postaci legendarnych, historycznych i współczesnych. Rzeźby Wierzchowskiego wyróżniają się interesującą kompozycją, są dobrze i sprawnie wykonane technicznie. Podstawowym surowcem jest drewno lipowe. Rzeźby pokrywa farbami temperowymi i niekiedy nasącza woskiem. Używa ciemnej zieleni, oranżu, brązów, ciemnego błękitu i złocieni. Zestawienia kolorystyczne są żywe, ale harmonijne.

W 1964 r. bierze po raz pierwszy udział w wystawie: Sztuka ludowa północnego Mazowsza (Pułtusk). Na wystawie w Sierpcu (1966 r.) zdobywa I nagrodę. Największym osiągnięciem było zajęcie II miejsca w ogólnopolskim konkursie rzeźby. Wystawiał swoje rzeźby w wielu Muzeach i Galeriach: „Zachęta”, Sale wystawowe „Domu Chłopa”, Sierpc, Płock, Warszawa, Toruń i in. Uczestniczył w wielu imprezach folklorystycznych. Jest członkiem STL.

na podstawie:http://www.muzeumsztukiludowej.otrebusy.pl/index.php?page=wierzchowski-henryk