Edward Szemborski

Edward SzemborskiEDWARD SZEMBORSKI Urodził się 1 sierpnia 1935 roku W Mazewie, gm. Nasielsk w powiecie Nowy Dwór Mazowiecki. Kiedy W czasie wojny zmarli jego rodzice, dziewięcioletnim chłopcem zaopiekowali się obcy ludzie. Od 1944 roku Edward Szemborski zamieszkał W Zawidzu, W domu swojego opiekuna, szewca, którychciał tego zawodu nauczyć chłopca.
Po ukończeniu szkoły podstawowej Szemborski przez kilka lat zajmował się szewstwem, ale wkrótce porzucił je i podjął pracę na kolei. Zdobył niewielką działkę ziemi i dodatkowo zajmował się rolnictwem, własnymi siłami pobudował dom, a W 1961 roku założył rodzinę.
Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych zaczął rzeźbić zainspirowany twórczością artystów z Zawidza. Nie starał się jednak naśladować żadnego z nich. Tematyka religijna rzeźb Szemborskiego ograniczała się do figur Matki Boskiej i Chrystusa. Rzeźbił także postacie historyczne oraz zaczerpnięte z życia codziennego wsi.
jego prace odznaczają się zwartą bryłą, większość postaci przedstawionych jest frontalnie, ich twarze są płaskie, trójkątne z półkoliście wyciętymi łukamí brwiowymi. Niektóre spośród rzeźb Szemborskiego są niemalowane.
Wśród polichromowanych ogromną większość stanowią utrzymane w ciemnych, smutnych barwach, takich jak brąz, ciemna zieleń, zgaszone bordo. Wyjątkiem zarówno pod względem koloru, jak i kształtów są dwie znajdujące się w sierpeckim muzeum Madonny tego artysty – Matka Boska Różańcowa i Matka Boska Skępska. Ich polichromia utrzymana jest w pastelowych barwach a głębokie i śmiałe cięcia ukształtowały twarze inaczej niż zwykle. Obie rzeźby pochodzą z późniejszego okresu twórczości Szemborskíego – z 1983r. i świadczą o rozwoju umiejętności technicznych autora a ‚być może także o próbie naśladowania innych rzeźbiarzy.
Edward Szemborski brał udział w konkursach, na których uzyskiwał nagrody, a jego rzeźby prezentowane były na wystawach. Wiele z nich trafiło do muzeów. Artysta zmarł 29 lutego 2004r.

autor: Robert Rumiński